وبلاگ, تجهیزات هتلی

یک بالشت خوب چه ویژگی هایی دارد !

یک بالشت خوب چه ویژگی هایی دارد !

انتخاب یک بالش خوب و مناسب، نقش بسیاری در خوابی راحت دارد زیرا بالش نامناسب سبب به وجود آمدن علائمی مانند سردردهای شدید و بی حس شدن شانه و بازو می شود. شما می تواندی با ارتباط با کارشناسان فروش گروه تجهیزات هتلی سحاب ۱۳۵ جهت خرید این محصول در ارتباط باشید.جهت ارتباط با ما کلیک کنید!

 

شاید به نظر همه ما بالشی که زیر سرمان قرار می دهیم هیچ وقت کهنه نمی شود و به هیچ عنوان تاریخ مصرف ندارد و تا زمانی که پر یا الیافش بیرون نزند نیازی به عوض کردن آن نیست اما متخصصان بهداشت توصیه می کنند برای داشتن خوابی راحت، هر ۱۲ تا ۱۸ ماه بالش خود را تعویض کنید و در ضمن استفاده بیش از اندازه از یک بالش علاوه بر اینکه مقاومت اولیه آن را از بین می برد، می تواند وسیله ای مناسب برای اجتماع انواع قارچ ها، کپک ها و گرد و غبارهایی بسیار ریز باشد و سبب ایجاد انواع آلرژی ها و حساسیت ها شود.

پس اگر از عمر بالش تان دو سال می گذرد، حتما به فکر خریدن بالشی جدید باشید.

انتخاب یک بالش خوب و مناسب، نقش بسیاری در خوابی راحت دارد زیرا بالش نامناسب سبب به وجود آمدن علائمی مانند سردردهای شدید و بی حس شدن شانه و بازو می شود اما سوال اینجاست که چه بالشی مناسب است؟

بالش سفت یا نرم؟ کوتاه یا بلند. متخصصان استخوان و مفاصل معتقدند یک بالش مناسب باید به اندازه ای سفت باشد که سر و گردن را با ستون فقرات به طور موازی قرار دهد، درست مانند وقتی که در حالت ایستاده هستیم.

انتخاب یک بالش مناسب بستگی به خوابیدن افراد دارد. البته کسانی نیز به دلیل بعضی از علائم و بیماری ها و شرایط ویژه نیز باید از بالش هایی خاص استفاده کنند.

۱) بالش نرم و سبک برای افرادی که روی شکم می خوابند مناسب است زیرا از فشار آمدن به گردن، جلوگیری می کند.

۲) بالش متوسط و سفت، در شرایطی خوب است که سر در تماس با آن به جلو تمایل پیدا کند و نیز قوس بیشتری نسبت به سایر بالش ها داشته باشد. برای افرادی که به پشت یا طاق باز می خوابند این بالش بسیار مناسب است.

۳) بالش نازک و سفت برای کسانی که به پهلو می خوابند بسیار مناسب است زیرا فضای خالی بین گوش و شانه را در این حالت پر می کند و بهترین تکیه گاه برای این افراد است. بهتر است بیشتر به پهلو یا پشت بخوابید زیرا خوابیدن به دمر می تواند مشکلاتی جدی برای کمر و ستون فقرات ایجاد کند.

و اما چه جنسی از بالش مناسب تر است؟

۱) بالش هایی که از پَر، پُر شده است به نسبت نرم تر و البته گران ترند. شما اگر طرفدار بالشی سفت هستید، می توانید از بالش تمام پر یا مخلوط پر و کرک استفاده کنید. فقط اگر دچار حساسیت یا آلرژی هستید بالش پر را به شما توصیه نمی کنیم.

۲) بالش هایی که از الیاف پلی استر پر شده اند، نازک و نرمند و قیمت مناسبی دارند ولی این گونه از بالش ها در اثر شست و شو دچار برآمدگی می شوند که می تواند برای گردن مضر باشد.

۳) بالش های اسفنجی که بسیار نرم و گران هستند و شکل های منحنی مانندی دارند که پس از مدتی خوابیدن روی آن حالت سر را به خود می گجیرند ولی بالش های اسفنجی نیز پس از مدتی استفاده و شست و شو جمع می شوند. پس بهتر است پس از مدتی استفاده از بالش، برای راحتی و آسودگی بیشتر آن را عوض کنید.

 

بالش خوب اولین رکن تجربه یک خواب خوب است

جنس:فومی یا بادی؟

بالش های طبی موجود، به ۲ دسته فومی و بادی تقسیم می شوند که البته متخصصان توصیه می کنند اگر می خواهید از بالش های طبی استفاده کنید بهتر است از انواع فومی آن استفاده کرده و بالش های بادی را هنگام سفر که بحث کمبود فضا برای بستن بار سفر مطرح می شود، استفاده کنید. دلیل این توصیه هم به هوشمند بودن بالش های طبی- فومی برمی گردد، چرا که این نوع بالش با تغییرات هوای محیط، تغییر حالت می دهد؛ یعنی اگر از یک بالش هوشمند دور گردن یا زیر سر خود استفاده کنید، آن قسمتی از بالش که گودی گردنتان را پُر می کند، برجسته می ماند و سایر قسمت ها (مخصوصا بخشی که وزن اصلی سرتان روی آن است) کمی فرو می رود و بعد از اینکه شما بالش را از زیر سر یا دور گردنتان برداشتید، کاملا به شکل اولیه اش بازمی گردد.

شکل:معمولی اما طبی

بالش های طبی همان بالش های سنتی خودمان هستند با این تفاوت که داخل شان به جای الیاف و پر و پنبه، از فوم استفاده شده است. سایز این بالش ها ۵۰×۷۰ است و دارای رویه پنبه ای هستند و وزن شان از ۸۰۰گرم تا ۱۵۰۰گرم است. بهتر است هنگام خرید، میزان شکل پذیری بالش را امتحان کرده و ضد باکتری بودن یا نبودن آن را از فروشنده سؤال کنید. اگر برایتان سؤال شده که تفاوت این بالش با بالش های معمولی چیست؟ بدانید تفاوت شان در صاف و یک تکه نبودشان است. این بالش ها در قسمت پایینی کمی برآمده تر از سایر بخش هایش است تا بتواند به راحتی گودی گردن را پوشش دهد.

اگر گردن درد دارید

از بالش های دورگردنی استفاده کنید. اگر مجبور هستید در طول روز با کامپیوتر کار کنید یا پشت فرمان بنشینید، این نوع بالش برای شما بهترین گزینه است. هنگام استفاده از این نوع بالش، سنگینی سر روی بالش می افتد و گردن مجبور به تحمل وزن سر نیست. البته نوع دیگری از این بالش های u شکل وجود دارد که دور بدن قرار می گیرد و برای کسانی که گودی کمر داشته و مجبورند به پهلو بخوابند مناسب است.

اگر زانو درد دارید

برای افرادی که زانو درد دارند خوابیدن به پهلو باعث ساییدگی بیشتر زانو ها و ایجاد درد شدید می شود. بالشتک های مخصوص زانودرد، هنگام خواب بین زانو ها قرار می گیرند و از ایجاد چنین دردهایی جلوگیری می کنند.

اگر باردار هستید

بیشتر خانم های باردار به خصوص در ماه های آخر بارداری خود به پهلو می خوابند و ممکن است بزرگی و سنگینی شکم باعث آزار آنها در طول مدت خواب شود. چاره مشکل این مادران باردار، استفاده از بالش های بارداری است که برای قراردادن زیر شکم طراحی و تولید شده اند و در بیشتر داروخانه ها هم پیدا می شوند. البته بعد از زایمان هم می توانید از این بالش به عنوان بالش شیردهی و بعدتر برای آموزش نشستن به فرزندتان استفاده کنید.

اگر خر و پف می کنید

بله ! برای آسایش شما و اطرافیانتان هم تدابیری اندیشه شده و بالش مخصوص خرو پفی ها ساخته شده است. اکثر بالش ها برای مصرف کننده یا سفت است یا نرم، یا خیلی بلند و یا خیلی کوتاه. بالش ضد خروپف نرمی و سفتی متعادلی دارد و در ارتفاع استاندارد تولید شده است. وضعیت سر و گردن شما روی این بالش طوری است که تنفس شما بدون هیچ گرفتگی به راحتی انجام می گیرد.

بالش ها را چطور بشوییم؟

تمام انواع بالش ها را می توان داخل ماشین لباسشویی انداخت و شست جز بالش های پشمی و پنبه ای. پشم و پنبه در اثر شست وشو داخل ماشین لباسشویی به هم می چسبند و به اصطلاح، گوله گوله می شوند. برای شستن بالش های پشمی و پنبه ای باید پارچه رویی بالش را بشکافید و پشم و پنبه را جداگانه بشویید و پس از خشک شدن با دست آنها را از هم باز کنید و دوباره داخل پارچه بالش را با آنها پر کنید. بهتر است برای رهایی از شستن پردردسر بالش ها، حتما روی آنها یک ملحفه ضخیم بیندازید و آن را هفته ای یک بار بشویید. در این صورت شستن بالش به سالی یک بار محدود می شود.

بازگشت به لیست