مطالب خواندنی

هر آنچه که باید در مورد موکت در طراحی دکوراسیون داخلی بدانید

هر آنچه که باید در مورد موکت در طراحی دکوراسیون داخلی بدانید

دوستان عزیز سحاب ۱۳۵ سلام. امید وارم سراسر زندگیتون رنگارنگ و پر از انرژی باشه. امروز قصد داریم در مورد  انواع موکت و ویژگی های آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.
وقتی به فضایی وارد می‌شویم که کف آن نرم؛ گرم و صمیمی است، ناخودآگاه دوست داریم بیشتر در آن فضا بمانیم و از آنجا لذت ببریم. موکت یکی از انواع کفپوشی است که راحتی زیادی را برایتان بوجود می‌آورد و شخصیت خاصی به خانه می‌دهد. موکت کفپوشی است که از زمان‌های بسیار دور برای عایق شدن فضاهای سرد استفاده می‌شده تا سطحی گرم را در زیر پا ایجاد کند که امروزه کمی تغییر کرده است. موکت اغلب برای اتاق خواب، محل مطالعه، زیر پله، راهرو و فضای نشیمن استفاده می‌شود. موکت از جنس الیاف جاذب بوده و سرو صدا را کاهش می دهد. باعث می‌شود اتاق در زمستان گرمتر و در تابستان خنکتر شود. در ادامه این مطلب را به نقل از چیدانه بخوانید.

کفپوش موکت چیست؟

موکت از منسوجات ضخیم و سنگینی است که برای پوشاندن سطح کف استفاده می‌شود. موکت می‌تواند از الیاف طبیعی یا مصنوعی ساخته شده باشد که عموما شامل لایه‌ای از کرک و پرز در قسمت بالایی است. موکت به جهت عایق کردن فضا، ایجاد سطح کف گرم و راحت، کاهش صدا و اصافه کردن رنگ به دکوراسیون منزل استفاده می‌شود.

در انتخاب موکت به عنوان کفپوش به چه چیزی توجه کنیم؟

رنگی را انتخاب کنید که با دکوراسیون و حال و هوای اتاق هماهنگ باشد. رنگ‌های خنثی برای اکثر فضاها مناسب هستند و رنگ‌های روشن‌تر می‌توانند فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه کنند. آبی و سبز سرد رنگ، دکوراسیون آرام و ملایمی خلق می‌کند درحالی که قرمز تند یا رنگ‌های طلایی می‌تواند فضاهای بزرگ را صمیمی‌تر نشان دهند. موکت‌های نقش دار با رنگ‌های تیره، آلودگی و لکه‌ها را نشان نمی‌دهند و می‌توانند فضا را لوکس‌تر کنند.

با خود تصمیم بگیرید الیاف مصنوعی را می‌خواهید استفاده کنید یا طبیعی. اولویت انتخاب جنس موکت، پشم است و اغلب گرانتر و پر هزینه‌تر هم هست.

دو نوع پرز برای موکت وجود دارد:

پرز بریده شده و تکه‌ای، پرز حلقوی و یا ترکیب هر دو. پرزهای بریده به علت پرزهای صاف و قائم خود ظاهر رسمی‌تری دارند. در پرز حلقوی، الیاف به شکل حلقه‌ای و  پشت سر هم قرار دارند و سطحی نرم و صاف را به وجود می‌آورند.
نوعی از موکت را انتخاب کنید که بتوانید به سادگی از آن مراقبت کنید. با داشتن کودکان بهتر است از موکت‌هایی که به لکه مقاوم هستند و کمتر کثیف می‌شوند استفاده کنید.

استفاده از لایه اضاقی موکت را فراموش نکنید، این لایه قدرت، مقاومت و نرمی بیشتری به همراه دارد. همچنین این لایه دوام و ماندگاری موکت شما را بالا برده، ساییدگی و پارگی را کاهش می‌دهد و خانه شما را عایق می‌کند و در جذب صدا تاثیرگذار است.

مزایای کفپوش موکت

– موکت در رنگ ها و طرح‌های متنوع وجود دارد تا ظاهر و احساسی زیباتر به اتاق یا دکوراسیون خانه شما بدهد.
– زمانی که از موکت استفاده می کنید زیر پایتان احساس نرمی و گرمی می‌کنید و ویزگی‌های عایق آن باعث می‌شود با نگهداشتن گرما و حرارت داخل خانه در فصل سرد حفظ شده و محیط داخلی بهتری بوجود آید. در نتیجه هدر رفت و مصرف انریی هم کاهش می‌یابد.
– موکت جاذب صوت بوده و سر و صدای راه رفتن یا جابجایی وسایل و مبلمان را کاهش می‌دهد.
– موکت سطحی امن و مطمئن را بوجود می‌آورد، از لیز خوردن و زمین خوردن جلوگیری می‌کند و اگر قرار است زمین خوردنی هم اتفاق بیفتد روی زمین نرم می‌افتید!

معایب کفپوش موکت

– آفتاب و نور مستقیم خورشید ممکن است رنگ موکت را کمرنگ کند. ولی انواع موکت‌هایی که به نور خورشید مقاوم هستند، می‌توانند برای فضاهایی که در معرض مستقیم آفتاب قرار دارند، استفاده شوند.
– بافت متراکم موکت، رطوبت، لکه و کپک بیشتری جذب می‌کند. این نکته را باید بدانید که موکت‌هایی که با آب از بین رفته و آسیب دیده‌اند، را باید هرچه سریعتر حذف کرد چون می‌توانند قارچ و کپک را به لایه زیرین منتقل کند و آسیب‌های جدی‌تری ایجاد کند. موکت برای فضاهای مرطوب توصیه نمی‌شود.
– اگر موکت به خوبی و مرتبا تمیز نشود، می‌تواند حساسیت و آلرژی به گرد و خاک و آلودگی را تشدید کند.
 

مراقبت و نگهداری از موکت

– موکت را مرتب با جارو برقی تمیز کنید و مطمئن شوید که به خوبی تمیز شده است.
– لکه و کثیفی را هر چه سریعتر از روی موکت پاک کنید. با کیفیت‌ترین نوع موکت هم تا ۱۵ سال و با نگهداری و مراقبت خوب ماندگار است.

انواع موکت

در فضاهایی از منزل مانند تصویر بالا بهتر است از رنگ‌های خنثی در کفپوش موکت استفاده کنید. فضای کلی روشن بوده و به همین دلیل موکت به عنوان نقطه کانونی به چشم نمی‌خورد.
موکت تیره در فضای غذاخوری می‌تواند لکه های مواد غذایی را بپوشاند و فضای بزرگ را کمی صمیمی‌تر جلوه دهد. ار موکت با دوام استفاده کنید تا در مقابل پایه‌های صندلی و جابجایی مکرر آنها دچار مشکل نشود.
برای اتاق خواب از موکت‌هایی استفاده کنید که حس گرمی و راحتی ایجاد کند. موکت با رنگ روشن در تصویر بالا در برابر وسایل و سرویس تک رنگ، هماهنگی و جلوه خوبی ایجاد می‌کند. پرزهای برید شده رسمی بوده و با سبک سرویس خواب همخوانی بیشتری دارد.
اتاق خوابی که در تصویر مشاهده می‌کنید، دارای موکت بافت داری است که در مقابل کاغذ دیواری و سرویس خواب لوکس اتاق، ظاهری طبیعی بوجود می‌آورد.
موکتی به رنگ خاکستری تیره که در اتاق کودک استفاده شده است، با کاغذ دیواری و دایره های خاکستری رنگ روی دیوار اتاق هماهنگ است.
موکت با پرزهای بلند، ظاهری ژولیده بوجود می‌آورد که در زیر پا حس خیلی خوبی ایجاد می‌کند. این نوع موکت معجزه‌ای هستند که کثیفی و آلودگی را پنهان می‌کنند. پس مطمئن باشید که به خوبی از این موکت نگهداری و محافظت می‌کنید.
موکت طرحدار و رنگی راهرو و پله‌ها را تبدیل به شاخص مهمی در دکوراسیون منزل می‌کند. موکتی را انتخاب کنید که ساییدگی و فشار قدم‌های پا در اثر بالا و پاببن رفتن پله‌ها را تحمل کند. موکت برای پله باید ضخامتی داشته باشد که در لب پله امکان تا شدن و فرم گرفتن را داشته باشد.
بازگشت به لیست