وبلاگ, مقالات

آشنایی با نحوه شستن و خشک کردن انواع حوله

آشنایی با نحوه شستن و خشک کردن انواع حوله

همانگونه که می دانیم نمناکی و رطوبت بستر بسیار مناسبی برای رشد و نمو انواع میکروب و قارچهاست. یعنی میکروب ها برای رشد و تکثیرشان نیازمند محیطی مرطوب می باشند و در چنین جاهایی به حیاتشان ادامه می دهند. بطور مثال بخشهایی از بدن انسان مانند لابه لای انگشتان پا و یا زیر بغل ها که معمولاً مرطوب می مانند، محل مناسبی برای میکروب ها و قارچها است که با تغذیه از چربی پوست در این نقاط بسرعت رشد و تکثیر می شوند و شاید برایتان پیش آمده باشد دستمالی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می دهید بد بو شده باشد.

بطور طبیعی زمانی که از حوله استفاده می کنیم، امکان انتقال میکروب ها و قارچهای پنهان شده در لا به لای پوست به همراه تراشه های کاملاً ریز پوست به حوله بسیار زیاد است.

چنانچه حوله بعد از هر بار استفاده خشک نشود، محل خوبی برای رشد میکروب ها و علی الخصوص قارچها است. شاید بعضی از توضیحات به نظر شما پیش پا افتاده بیاید ولی حالا که با خواص پنبه آشنا شده اید و می دانید که الیاف پنبه آب را بداخل خود می کشد و چنانچه در فضای مناسبی به جهت خشک شدن، بعد از استفاده قرار نگیرند، بفرض داخل حمام یا حتی رختکن حمام بمانند، رطوبت در داخل خود به مدت زیادی حفظ خواهند کرد.

پیشنهاد می شود حتماً برای رطوبت زدایی از حوله های استفاده شده از حوله خشک کن بهره برده و در صورت امکان در معرض هوای تازه باشد.

بهترین دوره زمانی شستن حوله ها ! بسته به دفعات استفاده از حوله، بهتر است حوله تن پوش و حوله حمامی یا دست و صورت را بصورت هفتگی شستشو دهید و در صورت استفاده کم، زمان شستن حوله ها را از ۱۵ روز به تعویق نیافکنید.

شرایط شستن حوله ها :

بدیهی است هر چه دمای آب بالاتر رود قدرت میکروب زدایی آن افزایش می یابد. بطوریکه در بیمارستانها و هتلها دمای آب را برای شستن ملحفه ها و حوله ها تا حد جوش بالا می برند ولی در محیط های خانگی اگر بیماری های پوستی شایع نباشد لزوماً به سخت گیری و ارتقاء دمای آب تا آن حد ضروری نیست و چون معمولاً از پودرها و یا صابونهای شوینده بهره گرفته می شود، دمای ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد مناسب خواهد بود،

به این نکته توجه شود که مخلوط نکردن حوله با سایر البسه خانگی ضروری می نماید و چنانچه افراد خانواده مبتلا به بیمارهی های پوستی و قارچی مانند زگیل یا عفونت قارچی کشاله ران باشند، حوله های ایشان را جداگانه و با افزودن مقدار مناسب ماده ضد عفونی بشوئید.

پس جدا کردن حوله ها از سایر البسه به هنگام شستن هم به لحاظ بهداشتی توصیه می شود و هم اینکه با بالا رفتن دما آب شستشوی حوله ها، باعث رها شدن رنگ دانه ها از داخل الیاف پنبه خواهد شد و این خصیصه طبیعی موجب رنگ گرفتن حوله های روشن تر و البسه با رنگ روشن خواهد بود.

چنانچه ظرفیت ماشین لباسشوئی تان زیاد است و تعداد حوله ها کم، مقرون به صرفه نخواهد بود که ماشین لباس شویی را بکار بیاندازید ، پس حوله های استفاده شده را خشک کرده و جمع کنید تا مقدار حوله کافی برای شستن داشته باشید.

بازگشت به لیست